3 miesto asociacia 

ONLINE REZERVACIE

 
Teplota vody  

STAV VODY
AKTUÁLNA INFORMÁCIA

  Kvalita vody v nádrži Rudava 

    Kvalita vody podľa RÚVZ

Ocenenia

 

SACC

SACC 2015

Vitajte na Záhorí

Záhorie je región na západe Slovenska. Zo severozápadu Záhorie ohraničuje rieka Morava, ktorá tu súčasne tvorí aj štátnu hranicu s Českou republikou a Rakúskom. Na severe je ohraničený Bielymi Karpatmi a Myjavskou pahorkatinou a na východe Malými Karpatmi. Záhoráci rozprávajú nárečím veľmi podobným nárečiam v susednej Morave. Záhorie bolo v období Veľkej Moravy súčasťou Moravského kniežatstva.

Rekreačná oblasť Rudava sa nachádza na Dolnom Záhorí pre ktoré so typické viate piesky, rieka Morava s lužným lesom a riedky borovicový porast.
História Záhoria pripomína vriaci kotol s rôznymi dejinnými zvratmi. Všetky historické udalosti, ktoré sa valili týmto územím zanechali po sebe dodnes badateľné stopy.
Najznámejšie historické pamiatky na Dolnom Záhorí: Pálffyovský kaštieľ - národná kultúrna pamiatka, Františkánsky kláštor a kostol , Farský kostol Najsvätejšej Trojice, Synagóga, Múzeum Michala Tillnera všetko v Malackách. Pútnický kostol Sedembolestnej Panny Márie s kláštorným komplexom-národná kultúrna pamiatka v Šaštíne. V Plaveckom Podhradí -Plavecký hrad, ktorý vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť v rokoch 1256 až 1273.

Múzeá a pamätné izby bez pochyby patria medzi kultúrne dedičstvo regiónu. Dielu Martina Benku sa venuje múzeum v rodnom Kostolišti. V Stupave ma múzeum džbankársky majster Ferdiš Kostka, ktorý zanechal stopu aj v susednej dedine vo Veľkých Levároch, kde je Habánske múzeum. V Devínskej Novej Vsi je možné zhliadnuť Geologické múzeum a Múzeum železnej opony. Svoj odkaz  zanechala železná opona aj v Malých Levároch kde môžeme nájsť zbytky signálnej steny, ako aj Ropíkov. (objekt ľahkého opevnenia vzor 37)  K najväčším osobnostiam regiónu patrí M. R. Štefánik,  ktorého telesné pozostatky sú uložené v Mohyle na Bradle neďaleko rodných Košarísk kde má svoje múzeum. Múzeum Slovenskej národnej rady  je v dome pani Kolenyovej v Myjave. Zameriava sa na dokumentáciu histórie SNR  ako najvyššieho reprezentatívneho zákonodarného a štátoprávneho orgánu. Je špecializovanou organizačnou jednotkou Slovenského národného múzea v Bratislave.

Naposledy aktualizované

Najčítanejšie články

AUTOKEMP RUDAVA, Recepcia pri Centrálnej pláži, Rekreačná oblasť Rudava, 90874 MALÉ LEVÁRE,+421 902 165 427,   +421 911 691 692,   +421 902 934 344, info@autokemprudava.sk